MEDYTACJA & MINDFULNESS

Medytacja, trening uważności, a może po prostu świadome życie i bycie teraz i tu? Zapewne niektóre z tych haseł wydają Ci się bliższe, a inne obce lub nieosiągalne. Wcale nie musisz się tym przejmować, ponieważ podróż przez życie, podczas której czerpie się z nich choć odrobinę mądrości, może stać się najpiękniejszą wyprawą jaka Ci się przydarzy.

mindfulnes medytacja - wings of mind

czym jest MEDYTACJA

Na hasło „medytacja” większość z nas od razu przenosi się ze swoją wyobraźnią w kierunku dalekiego wschodu. Wydaje nam się, że tam są jej jedyne korzenie, a nam- ludziom zachodu daleko do zagłębiania tego pojęcia (a już na pewno niemożliwe jest łączenie jej z szybkim trybem życiai naszą kulturą). Nic bardziej mylnego…

W istocie, duchowe korzenie medytacji sięgają terenów nam odległych, ale również w Europie przez stulecia mnisi, asceci, czy zakonnicy czerpali z nich i prowadzili styl życia bliski wyciszeniu, kontemplacji, uważności. Była to między innymi ich droga, a także sposób na znalezienie swojego źródła, wejrzenie w głąb siebie czy zbliżenia się do swojego boga (niezależnie od wyznania).

W praktyce medytacja nie ma celu. Jest ona jednak celem sama w sobie. Koncentracja, pogłębianie wglądu i wycieszenie jest stanem, w który wchodzimy bez oczekiwania, po prostu z chęcią trwania w nim. Nie świadczy to o tym, że nie ma ona żadnego większego wpływu na nasze ciałoi umysł. Do dziś przeprowadzono już mnóstwo badań, prezentujących zmiany np. z mózgu medytujących osób (więcej o badaniach i zaletach medytacji w kolejnych postach).

czym jest MINDFULNESS

„Mindfulness” czyli tzw. trening uważności, jak sama nazwa wskazuje, jest już konkretną pracą, opartą na pewnym schemacie i kierującą na osiąganie określonych celów czy doświadczeń. W mojej opinii, jest to bliski brat medytacji, tylko okrojony z duchowego aspektu i bardziej dostosowany do potrzeb mieszkańców zachodniej półkuli. Trening ten oparty jest m.in. na pracy z uważnością, obecnością, świadomością czy akceptacją.

Ćwiczenia jakie obejmuje swoim zakresem, przede wszystkim uczą przyciągania swojej uwagi do chwili obecnej, odbierania rzeczywistości taką jaka jest (zamiast wciągania się w negatywne, natrętne myśli), a także uwalniania od automatyzmów, przekonań i oceniania. Wśród znanych przykładów takich terapii stosowanych także w przypadkach klinicznych, są kursy MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction- Redukcja Stresu Oparta na Uważności) i MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy- Terapia Poznawcza Oparta na Uważności).

Aby stać się bardziej świadomym, panować nas swoimi emocjami, stresem lub po prostu zacząć cieszyć się życiem można uważność ćwiczyć samemu- w domu, na co dzień. Przygotowałam dla Ciebie mnóstwo przykładów treningów i wskazówek, które z łatwością wdrożysz w swoją codzienność, aby zmienić coś w swoim życiu. Mindfulness jest doskonałym narzędziem do pracy nad sobą, nie tylko dla dorosłych. Ilość bodźców, jakimi są ładowane nasze dzieci, już od najmłodszych, jest przyczyną wielu problemów np. związanych z koncentracją, samoakceptacją, agresją czy brakiem kontaktu z otoczeniem. Skala tych zjawisk narasta, a współczesny świat nie robi zbyt wiele, aby pomóc rodzicom we wsparciu dzieci. Dobrze dobrany trening uważności może być doskonałą podstawą do pracy z młodzieżą, co dowiedziono już w wielu krajach, wdrażając ten system także do placówek szkolnych.

Zapraszam Cię do udziału w kursach, które będą prowadzone zarówno dla dorosłych jak i młodzieży. Zachęcam także do śledzenia kolejnych pojawiających się tutaj postów, udziału w medytacjach (które znajdziesz w zakładce WARSZTATY I SPOTKANIA lub na moim fanpage’u) oraz zakupu kart z ćwiczeniami do treningu uważności (które znajdziesz w zakładce SKLEP).

Medytacja i uważność są w zasięgu Twojej ręki. Nie bój się sięgnąć po nie, by zacząć doświadczać w pełni swojego życia (o badaniach oraz zaletach praktyki medytacji i mindfulness przeczytasz w kolejnych postach).

wings of mind - medytacja mindfulness

Zastanawiałeś/aś się kiedyś:

Ile razy zdarzyło Ci się spędzać czas w gronie bliskich osób, ale Twoja „głowa” była w tym momencie gdzie indziej?

Czy często wracasz do zdarzeń z przeszłości i nie potrafisz przekierować swoich myśli na chwilę obecną?

Czy Twoje życie wypełnia stres, lęki, a może nawracające traumy?

Takich przykładów w naszym życiu możemy znaleźć jeszcze więcej. Niestety automatyzmy zaczynają sterować naszą codziennością i mimo swoich zalet (bo również je posiadają), stają się dla nas bardzo szkodliwe, szczególnie gdy wkraczają w nasze życie za często, tym samym odbierając nam świadomą obecność w danej chwili.

Wśród konsekwencji takiego trybu życia możemy odnaleźć między innymi: rosnący poziom stresu depresje (sięgające już coraz częściej dzieci), brak umiejętności czerpania przyjemności z życia, osłabienie/zerwanie relacji z bliskimi oraz wszelkie kłopoty zdrowotne wynikające z powyższych.

Narastająca skala wyżej wymienionych problemów spowodowała, że zaczęto poszukiwać nowych i badać znane już (np. z kultury wschodniej) sposoby czerpania z życia większej przyjemności, nauki koncentracji i obecności, a także radzenia sobie z trudnymi myślami, emocjami i stresem.

Metod jest sporo, wiele z nich zostało już przebadanych i dziś skutecznie stosuje się je również w ciężkich przypadkach klinicznych pracy z pacjentami. I tak oto wśród nich znajdziemy m.in. różne techniki medytacji, pracę z oddechem, trening uważności tzw. Mindfulness, pracę z ciałem (w tym m.in. joga, tai chi, Qi- Gong), terapię dźwiękami (masaż dźwiękiem, koncerty mis), a nawet popularną od niedawna terapię śmiechem.

Jak zatem widzisz, narzędzi jest wiele. Jeśli tylko czujesz, że jesteś już w tym momencie życia, w którym potrzebujesz więcej harmonii i zarazem bardziej świadomego doświadczania tego co Cię otacza, zapraszam Cię do śledzenia mojej strony, a także wspólnego udziału w medytacjach, pracach z uważnością, czy koncertach mis kryształowych. Znajdziesz tu również inspiracje i krótkie ćwiczenia- jak zmieniać drobne rzeczy, które odmienią Twoją codzienność.

Medytacja & mindfulness – najnowsze artykuły